Tauron Life Festival Oświęcim

Tauron Life Festiwal Oświęcim łączy w sobie kilka aspektów życia kulturalnego. Oprócz sceny muzycznej, na której występują artyści zarówno bardziej jak i mniej znani, na uczestników czeka szereg atrakcji takich jak ambitne i niebanalne kino, ciekawe sztuki na scenie teatralnej czy bieg uliczny. Ideą, która dała początek takiej formule festiwalu było budowanie pokojowych relacji między przedstawicielami różnych kultur i narodowości oraz walka z rasizmem i antysemityzmem. 

 

W festiwalu biorą udział gwiazdy o światowym formacie takie jak: Scorpions, Queen z Adamem Lambertem, Elton John, Manu Chao, Eric Clapton, Soundgarden, Sting, Peter Gabriel oraz James Blunt. Na scenie oświęcimskiego festiwalu pojawili się także przedstawiciele polskiej sceny muzycznej np,: Hey, Kasia Kowalska, Edyta Bartosiewicz, Kayah, LemON, Kortez, Dawid Podsiadło, T.Love, Blue Cafe oraz Dżem. Jednym z ważniejszych punktów programu jest coroczny koncert muzyki klasycznej. Wśród gości występujących w tego typu koncercie byli: Dalibor Karvay, Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak (soliści opery wiedeńskiej), Krzesimir Dębski, młody pianista Pianohooligaan. Najbardziej znaczącym występem związanym z muzyką klasyczną był spektakl “Muzyczny życiorys Franka Sinatry” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej wspólnie z zespołem jazzowym oraz tancerzami.

 

Tauron Life Festiwal Oświęcim to także bogata scena teatralna. Wśród największych gwiazd, które wystąpiły przed oświęcimską publicznością można zaliczyć: Krystynę Jandę (w sztukach “Biała Bluzka”, “Shirley Valentine” oraz “Maria Callas. Master Class”), Piotra Fronczewskiego (“Edukacja Rity” oraz “Słoneczni Chłopcy”), Krzysztofa Kowalewskiego (“Słoneczni Chłopcy”), Zbigniewa Zamachowskiego oraz Wojciecha Malajkata (obaj w “Klubie hipochondryków i “Zamachu na MoCarta”). Festiwal jest także dobrą okazją do propagowania sportu i sztuki ulicznej.  Od 2013 roku w ramach eventu odbywają się wydarzenia sportowe takie jak: biegi uliczne oraz próba pobicia rekordu Guinessa w ilości osób biorących jednocześnie udział w Nordic Walking.

 

Innymi atrakcjami związanymi z TLFO jest coroczny pokaz filmów oraz murale trwale zdobiące miejski pejzaż. Pomysłodawcą festiwalu był dziennikarz RMF - Dariusz Maciborek, który chciał aby jego rodzinny Oświęcim kojarzono z czymś innym niż obozem Auschwitz-Birkenau. Działaniem, które ma uzupełnić działalność artystyczną odbywającą się na festiwalu są działania edukacyjne w formie warsztatów, wystaw czy paneli dyskusyjnych.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]