Ostróda Reggae Festival

Ostróda Reggae Festival to niesamowity festiwal celebrujący nie tylko muzykę ale i kulturę wywodzącą się z Jamajki. Przez cztery lipcowe dni w Ostródzie na Mazurach fani muzyki Reggae co roku mają szansę poczuć klimat wywodzący się z kraju Boba Marleya. Festiwal nad malowniczym jeziorem Drwęckim stał się niepowtarzalnym symbolem muzyki pokoju.

 


 

 

 

Początki ostródzkiej imprezy sięgają 1983 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano w Miejskim Domu Kultury przegląd młodych zespołów pod nazwą “Ost-Rock” jako lokalne eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Eliminacje Kolejne edycje odbywały się corocznie w różnych miejscach miasta, do roku 1989 włącznie. W kolejnej dekadzie podejmowano próby wskrzeszenia przeglądu, ale udało się jedynie odtworzyć go w latach 1995 i 1996. Na długi okres “Ost-Rock” zniknął z muzycznej mapy Polski. Dopiero w 2001 roku udało się reaktywować go dzięki wielkiemu zaangażowaniu szefa ostródzkiego Biura Promocji Miasta - Artura „Many” Munje,  oraz członka agencji muzycznej Positive Music Promotion Piotra „Pitera” Kolaja. W obecnej formie i pod aktualną nazwą - Ostróda Reggae Festival odbywa się od 2004 roku na terenie obszaru wojskowego “Białe Koszary”. 

 

 

 

Podczas każdej edycji festiwalu występują wyjątkowe gwiazdy tworzące znaną na całym świecie muzykę Reggae. Do tej pory można było usłyszeć takich wykonawców jak Mesajah, Sidney Polak, Dreadsquad, Gentleman, Maleo Reggae Rockers, Vavamuffin, Dub Inc, Bednarek czy GrubSon. Wyjątkowy był rok 2017 kiedy na festiwalu wystąpiły legendy muzyki reggae - Shaggy, Steel Pulse i Big Youth. Wszyscy wykonawcy tamtej edycji wystąpili wspólnie z okazjonalnym koncertem Tribute to Bob Marley. Organizatorzy nie zawodzą zapraszając jednocześnie najlepszych światowych artystów oraz doskonale znane polskie zespoły niczym nieustępujące w rozumieniu uniwersalizmu treści niesionych przez reggae. Artyści występują na trzech scenach głównych Red Stage, Green Stage oraz Yellow SoundSystem Stage.

 

Kontynuowaną nadal tradycją jest oczywiście konkurs młodych zespołów, w jury jak do tej pory zasiadali znawcy gatunku: Robert Brylewski, Włodzimierz Kleszcz, Mirosław „Maken” Dzięciołowski, Grzegorz Kasjaniuk, Sławomir Gołaszewski czy Jarosław Hejenkowski. Dodatkowo organizatorzy zapewniają uczestnikom masę atrakcji - odbywają się coroczne spotkania i projekcje filmowe w ramach Uniwersytetu Reggae. Podczas festiwalu można wziąć udział w warsztatach tańca, nauki gry na instrumentach muzycznych. Podczas edycji w 2018r. w harmonogramie znalazły się również oficjalne premiery dwóch długometrażowych dokumentów muzycznych. Na terenie festiwalu co roku funkcjonuje strefa aktywności dla dzieci oraz strefa chillout. A w związku z tym, że nie samą muzyką człowiek żyje organizatorzy co roku zapewniają również festiwal jedzenia - na imprezie zjawiają się dziesiątki food-trucków z potrawami z całego świata.

POWRÓT
Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    [ROZUMIEM]